Reformer Pilates

REFORMER PİLATES EĞİTİMİMİZ

“Pilates vücut eğitimi, vücut istikrarınızı geliştirir, duruşunuzu düzeltir, gücünüzü arttırır, zihninizi ve ruhunuzu canlandırır.” – Joseph Plates

 

Pilates (plates), Birinci Dünya Savaşı sırasında Joseph Plates tarafından ortaya konulmuş, kasların rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar bütünü olarak çıkmıştır. Burada amaç, savaşta yaralanan askerlerin yara etkisine bağlı olarak hissettiği ağrılara tedavi imkanı sunmaktı. Savaş sırasında herhangi bir uzvunu kaybetmiş olan askerin pilates yardımıyla bu uzvun eksikliğini hissetmeyeceğini düşünen Joseph Plates’e göre fiziksel sağlık ve zihinsel sağlık arasında yıkılamaz bir bağ, hareketler ve nefes arasında büyük bir uyum mantığı vardı.

 

Diğer adıyla Aletli Pilates olarak da bilinen Reformer Pilates üzerinde yapılan egzersizler; nefesle koordineli bir biçimde ve yaylar üzerine kuvvet uygulayarak gerçekleşen vücut kaslarını güçlendiren egzersiz programıdır.

 

Reformer Pilastesin faydaları saymakla bitmez…

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kas gruplarındaki güç kaybını ortadan kaldırır.
 • Vücuttaki kas grupları belirginleşir, uzayarak kuvvetlenir ve esneklik kazanır.
 • Vücudun denge ve koordinasyon gelişimi artar.
 • Metabolizma hızlanır.
 • Hücre yenilenmesini teşvik eder dolayısıyla sizi çok daha genç bir görünüme kavuşturacaktır.
 • Reformer pilates ile dengeli beslenme birleştiğinde direk kilo vermeye faydası olacaktır. Vücutta farklı bölgelerde öbeklenmiş yağlardan kurtulurken aynı zamanda çalışma ile şekillenen kaslar sayesinde de biçimli bir vücuda kavuşursunuz.
 • Halk arasında kamburluk olarak bilinen Kifos, omurganın “C” veya “S” şekilinde eğilmesi olarak bilinen Skolyoz, bel omurlarının daha da içeride olması olarak bilinenHiperLordoz gibi ciddi omurga hastalıklarının tedavi süreçlerinde destek tedavidir.
 • Günümüzün grip kadar doğal görülen hastalıkları olarak da bilinen Boyun ve Bel Fıtığı, Boyun Düzleşmesi, Fibromiyalji vb gibi şiddetli yaşanan Kas Ağrıları, Eklem Ağrıları, Menopoz Sıkıntıları üzerinde olumlu etkileri de bilinmektedir.
 • Pilates huzurlu zihinsel bir yapıya kavuşmanızı destekler. Yoğun tempo stresli bir güne başlamadan önce yapılan pilates günün kolaylıkla ve verimle atılmasını sağlayacaktır.
 • Tüp mide ameliyatları vb obezite tedavilerinde reformer pilates tavsiye edilir; çünkü verilen kilolar arasında yoğun kas kaybı yaşanmaması önemlidir.
 • Çocuk sahibi olmayı düşünen bayanlara  tavsiye edilir çünkü kontrollü nefes sayesinde karın kaslarını (diyafram) kuvvetlenir dolayısıyla bu süreçte kadının daha kolay gebe kalmayı sağlar. Ayrıca reformer pilates kadın için hamilelik sürecinin daha rahat geçmesini ve doğumun da daha kolay olmasını sağlar.

 

Pilates prensiplerine uyarak yapılan her ders sonunda vücudun tüm kas grupları devreye girer ve maksimum düzeyde çalışmaya başlar. “Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve yirmi derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30. seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız.” – Joseph Pilates

 

MerySpor’da, Reformer Pilates uzman antrenman eşliğinde kişiye özel seanslar halinde gerçekleştirilir.