Pilates

PİLATES EĞİTİMİMİZ

Pilates Nasıl Doğmuştur?
Joseph Plates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Joseph Plates tarafından ortaya konulmuş, kasların rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar bütünü olarak çıkmıştır. Burada amaç, savaşta yaralanan askerlerin yara etkisine bağlı olarak hissettiği ağrılara tedavi imkanı sunmaktı.

 

Joseph Plates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştı:

Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız”.

 

Pilates ile Hedeflediğimiz
Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir.

Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur.

Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Her 10 kişiden 8’i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor.

Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor.

 

Mat Pilates (Mat Plates)
Mat pilates, genellikle grup halinde minder üzerinde yapılan egzersiz bütünüdür. Temel amaç; kontrollü kas ve iskelet bütününün gelişimi ve sağlıklı bir yaşamdır. Reformer pilates aleti üzerinde uygulanan hareketlerin minder üzerine uyarlanmış halidir demek yanlış olmaz mat pilates için. Aradaki fark ise; reformer çalışmasında kullanılan  platformda yer alan el-ayak mekanizmaları, yaylar, omuz destekleri kişinin daha güvenli ve kontrollü olmasını sağlar. Reformer pilatesin günümüzde daha çok tercih ediliyor olmasının sebebi ise; platformda yer alan mekanizmaların desteği ile egzersizde kişinin doğru duruşunu en iyi seviyede tutabilmesi ve dolayısıyla başa gelebilecek spor sakatlanmalarının önleyerek yapılan egzersizden maksimum fayda sağlamasıdır.

 

Pilates Eğitimimiz: Paket programlarımızda ilk olarak sunduğumuz hizmet yarım saatlik Step Aerobikle beraber yapılan Aletli Çalışma seansının ardından Pilates seansımız gelmektedir. Bir saat boyunca 2 paket program uygulanmaktadır. Seanslarımıza istediğiniz gün ve saatte katılabilirsiniz. Ayrıca 4 veya 5 kişilik gurup oluşturduğunuzda size özel bir saatte arzu ettiğiniz programları özel paket program olarak uygulayabilmekteyiz.